Drukarka 3D Anycubic Photon Mono

Moja pierwsza żywiczna drukarka 3D – Anycubic Photon Mono.

Drukarka przychodzi nam już zmontowana. Pole robocze drukarki to 80x130mm i wysokość 165mm.

Jest to drukarka z monochromatycznym wyświetlaczem LCD o rozdzielczości 2K, szybszym od standardowego wyświetlacza w starych konstrukcjach.

Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, a górna żółta osłona absorbuje ponad 99% promieni UV, tak, że nie musimy za każdym razem zlewać niezużytej żywicy z powrotem do pojemnika.

Do obsługi (cięcia) plików otrzymujemy firmowy Photon Workshop. Na grupach w internecie niektórzy proponują LycheeSlicer, Chitubox lub inne, ale u mnie najlepiej się sprawdził ten firmowy.

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić, to zabezpieczyć ekran LCD przed uszkodzeniem. Bardzo częstym problemem drukarek żywicznych jest uszkodzenie folii VAT i zalanie wyświetlacza. Do zabezpieczenia wyświetlacza użyłem folii ochronnej do zabezpieczeń tabletów, odpowiednio przyciętej do rozmiaru wyświetlacza.

Można od razu zabezpieczyć się kupując zapasowe folie VAT, które występują tylko w komplecie z miską na żywicę (jeżeli uszkodzę pierwszą folie, to spróbuje wymienić samą folie – mam 2 komplety w zapasie).

Wydruk z ustawieniami domyślnymi i żywicą Anycubic Resin Basic Translucent Green przebiegał bez problemu (oczywiście z odpowiednio ustawionymi podporami i nie uszkodzonym plikiem).

Po około 20 wydrukach musiałem przeszlifować „płytę budowlaną”. Elementy przestały się do niej przyklejać.

Jeżeli chcemy w pełni wykorzystywać możliwości wydruku 3D w żywicy nie tracąc czasu i nie brudząc się za bardzo, powinniśmy dokupić urządzenie o nazwie Wash@Cure (jak to niektórzy żartobliwie mówią pralko-suszarkę).

Urządzenie to w bardzo krótkim czasie pozwala nam wydrukowany element obrabiać i malować.

Pierwsza funkcja czyści nasz wydruk z niepotrzebnej warstwy żywicy (można myć ręcznie w pojemniku z Izopropanolem), druga funkcja utwardza nasz wydruk w promieniach UV (można wystawić na słońce, ale ono nie zawsze jest, a poza tym trwa to dużo dłużej).

OSTRZEŻENIE !

Tak jak opary, tak i sama żywica przed utwardzeniem jest żrąca.

Uważajmy przy pracy i używajmy drukarki w dobrze wentylowanym pomieszczeniu!