Fotografia

Jeżeli chcemy pokazać innym wyniki swoich prac, to musimy je udokumentować.

Zdjęcia możemy wykonać:

  • smartfonem z dobrym obiektywem
  • kompaktowym aparatem fotograficznym z funkcją makro
  • aparatem fotograficznym z wymienną optyką z obiektywem makro lub soczewką makro na zwykłym obiektywie (lustrzanka lub dla tych z grubszym portfelem „bezlusterkowiec”)

Dodatkowo potrzebujemy:

  • tło dla modeli: arkusz brystolu (najlepiej biały, szary lub czarny – kolory neutralne) lub namiot bezcieniowy
  • oświetlenie – może to być lampa ze świetlówką, lampa halogenowa lub oświetlenie LED, ważna jest barwa tego światła, powinno to być światło białe zimne (niektóre dostępna na rynku namioty bezcieniowe posiadają już fabryczne oświetlenie)
  • statyw dla uzyskania ostrych zdjęć przy długim czasie ekspozycji
  • zalecany jest też wężyk spustowy – mechaniczny przy starszych aparatach lub elektroniczny
  • program do obróbki zdjęć (może to być darmowa Photopea, Gimp lub inny)

Większość smartfonów i prostych aparatów fotograficznych nie pozwala nam na ręcznie ustawienie ekspozycji. Wybieramy wtedy tryb makro i zdani jesteśmy na ustawienia automatyczne. Dysponując bardziej zaawansowanym sprzętem możemy samemu ustawić: ostrość obrazu, ISO (światłoczułość matrycy), przysłonę (wpływa ona na głębię ostrości), czas ekspozycji (reguluje wraz z przysłoną jasnością zdjęcia).

Mówiąc o bardziej zaawansowanym sprzęcie nie mówię tutaj o najdroższych aparatach, bo do umieszczenia na własnej stronie internetowej, czy w mediach społecznościowych wystarczą nam zdjęcia ze starszych aparatów. Jeżeli jeszcze nie macie takowego, proponuję zakup jednego ze starszych kompaktów Fuji z serii FinePix np. S9600, HS 10, HS 20 lub inny z możliwością zapisu plików w formacie RAW. Można je kupić za rozsądne pieniądze.

Jeżeli jest taka opcja, w naszym aparacie wybieramy tryb zapisu danych RAW. W odróżnieniu od formatu JPEG format RAW posiada większy zakres tonalny i nie posiada kompresji stratnej. Niestety nie wyświetlimy zdjęć w tym formacie bezpośrednio w telewizorze, dopiero zdjęcie obrobione w komputerze i przerobione na format JPEG będzie można tam obejrzeć. Na zdjęciach zapisanych w formacie RAW możemy zmienić już przy pomocy programu ekspozycję (jasność obrazu), kontrast, możemy przyciemnić światła, wydobyć szczegóły z cienia zdjęcia i inne. Bardzo dobrym narzędziem jest program Camera Raw firmy Nikon.