Działo pancerne 38(t) Hetzer

Na warsztat dotarł model działa pancernego Hetzer produkcji firmy Academy. Wybór padł na Academy, ponieważ zamierzam wykonać model pojazdu zdobytego w czasie Powstania Warszawskiego, a w tym zestawie są kalkomanie dla powstańczego „Chwata”.

Zestaw zawiera dodatkowo blaszkę z elementami fototrawionymi. Nie ma ich dużo, ale są.

Tak się złożyło, że prawie na wszystkich zdjęciach z okresu Powstania Warszawskiego Hetzer miał pootwierane włazy. Niestety na rynku trudno o wnętrze do Hetzer’a, a te dostępne są drogie.

Ale na co produkują płyty z HIPS’u. Z tego zrobi się prawie wszystko.

Na początek wykonałem przegrody które na górze zakończyłem blaszką mosiężną o grubości 0,2mm wygiętą w kształt kątownika. Dodałem do tego zbiorniki oleju i paliwa, półkę na akumulator. Silnik wykonałem ze spienionego PVC, a wał napędowy i półosie zostały wykonane z rurki z włókna szklanego. Siedzisko, które widać na zdjęciu zostało wymienione na siedzisko ze złomu modelarskiego odpowiedniego do skali.

Cały model został pomalowany szarym podkładem One Shot od Ammo.

Przedział załogowy pomalowałem w kolorze jasnego beżu, a wnętrze komory silnika w kolorze błękitnym. Obydwa kolory uzyskałem mieszając różne farby Vallejo.

Po pomalowaniu wnętrza można było nałożyć górną skorupę.

Do malowania wszystkie włazy zostały poprzyklejane. Jako kolor bazowy użyłem zestawu farb Dunkelgelb Modulation od Ammo.

Maskowanie wykonałem kolorem RAL 6003 (oliwkowo-zielony) oraz czerwono-brązowym z zestawu 7148 dla pojazdów niemieckich także od Ammo.

Paski oddzielające malowałem pędzlem 2/0 z długim włosiem od firmy Renesans zakupionym w sklepie dla artystów.

Galeria